Przystanek Historia

6 września 2019 roku w kościele pw. św. Wiliama w Chicago,  o godzinie 10 rano, w ramach Przystanku Historia organizowanego przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz IPN, odbyła się uroczysta msza święta, którą odprawił Ks. Ryszard Groń. Po Mszy Świętej wszystkich zebranych zaproszono do sali w budynku polskiej szkoły im. św. Brata Alberta Chmielowskiego. W szkolnych salach i korytarzach zaprezentowano wystawę historii II wojny Światowej . Przedstawiciele IPN z Łodzi - Grzegorz Nawrot oraz Katarzyna Helik przygotowali ciekawe warsztaty historyczne na temat września 1939 roku oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945 . Aby warsztaty były jeszcze bardziej interesujące i urozmaicone, oprócz gier terenowych, puzzli i quizów, tym razem wykorzystano w nich gry edukacyjne IPN.
 Współorganizatorami Przystanku byli również nauczyciele, uczniowie i rodzice ze szkoły im. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Chicago. Obok edukatorów z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i koordynatorów akcji z Chicago, gośćmi zajęć byli wicekonsul Piotr Semeniuk oraz kandydaci na posłów do Sejmu RP Filip Frąckowiak, wiceprezes TV Polonia oraz dyrektor Poczty Polskiej ds. współpracy z zagranicą Krzysztof Górski, koordynator akcji Helena Sołtys, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich. Pani Helena Soltys wraz z Markiem Adamczykiem i wspomagająca ich Bernadettą Manturo po raz kolejny zorganizowali edycję Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej w Chicago, które było pod tytułem „Historia z plansz i nie tylko".
Plansze zaprezentowane w korytarzach polskiej szkoły wykonali uczniowie, którzy uczestniczyli w zajęciach przybliżających im historie II wojny światowej. Przy pomocy rodziców i nauczycieli przygotowane zostały przepiękne dekoracje. Na jednej z plansz znalazł się wywiad z uczestnikiem wojny obronnej 1939 roku Stanisławem Kowalem, który został zrobiony przez młodzież uczestniczącą w projekcie historycznym „Nigdy więcej wojny" zorganizowanym przez Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych z Gniezna. W ramach tego projektu uczniowie z różnych stron świata nadsyłali materiały dokumentujące osoby, które przeżyły wybuch II Wojny Światowej.
Na zaproszenie dyrektor szkoły Marzeny Klimek i wice dyrektor Renaty Stafskiej na spotkanie przybyli członkowie grup rekonstrukcyjnych. W pełnym umundurowaniu pojawili się przedstawiciele 5-tej Kresowej Dywizji Piechoty w Barwach 15-ego Pułku Ułanów Poznańskich, oraz Pan Marek Rowicki z 10 Pułku Dragonów. Uczniowie mogli zobaczyć bron oraz akcesoria żołnierskie, a także zadawać pytania, które bardzo ich interesowały. Na sali pojawiły się makieta czołgu z kartonu oraz samojezdnego działa. Uczniowie młodszych klas wykonali hełmy. „Staramy się w ten sposób uczulić uczniów na grozę wojny i heroizm polskich żołnierzy, którzy w tej wojnie uczestniczyli. Dlatego organizujemy tzw. żywe lekcje historii i dlatego zaprosiliśmy do naszej szkoły Przystanek Historia" – powiedziała wice dyrektor, pani Marzena Kozłowska.

W ramach niedzielnych zajęć odbyło się również „ognisko" i śpiewanie pieśni patriotycznych i wojskowych. Rodzice z Komitetu Rodzicielskiego zadbali o poczęstunek, kawę i ciasta. Szczególnym wzięciem cieszyła się wojskowa grochówka ugotowana przez jedną z mam ucznia polskiej szkoły.
Zdjęcia: Jolanta Latocha, Alicja Buch