Uroczyste otwarcie OSA czyli Otwartej Strefy Aktywności

OSA, czyli Otwarte Strefy Aktywności to projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki polegający na dofinansowaniu budowy małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Głównym celem jest zadbanie o poprawę zdrowia i kondycji naszego społeczeństwa.
11 października odbyło się uroczyste otwarcie takiej strefy aktywności przy naszej szkole. W jej skład wchodzą trzy elementy: plac zabaw dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych, urządzenia siłowni zewnętrznej dla uczniów ACE i Bursy Międzyszkolnej oraz strefa rekreacyjno - wypoczynkowa (3 stoły z planszami do warcab i chińczyka, ławki). Pionki do gry wykonali z kawałków drewna pracownicy i wychowankowie bursy. Obiekt jest oświetlony i monitorowany, są tam też ozdobne rośliny, posadzone przez uczniów ACE.
Pierwszym punktem uroczystości była modlitwa i poświęcenie obiektu przez proboszcza parafii MBCz ks. Jerzego Owsiankę. Następnie przecięto wstęgę – Starosta Augustowski Jarosław Szlaszyński, Naczelnik Wydziału Edukacji – Bożenna Kondracka oraz obecni dyrektorzy placówek – Grzegorz Augusewicz, Jarosław Kwiecień i Roman Krzyżopolski, poprosili, aby w ich imieniu dokonali tego wychowankowie Zespołu Szkół Specjalnych. W tym uroczystym wydarzeniu brali również udział nauczyciele i uczniowie ACE, wychowankowie bursy oraz rodzice uczniów, w tym Przewodniczący Rady Rodziców ACE, Piotr Wasilewski.
Po uroczystym przecięciu wstęgi, dzieci i młodzież wreszcie mogły wypróbować wyposażenie – uczniowie ACE udali się na siłownię, wychowankowie Zespołu Szkół Specjalnych na plac zabaw, a mieszkańcy bursy zagrali w gry planszowe.
Ćwiczenia i relaks na świeżym powietrzu na świetna alternatywa dla telewizora, komputera czy telefonu – dostarczają siły, pozytywnej energii a także ograniczają skłonność do gniewu i depresji.
Tekst: Klaudia Kwiecień i Anna Prawdzik
Zdjęcia: Jakub Klepacki