Warsztaty kulinarne pod przewodnictwem Pana Marcina Budynka

W dniu 7.03.2019 r. uczniowie technikum nr 1 Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w Augustowie czynnie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych pod przewodnictwem Pana Marcina Budynka.

To wydarzenie zorganizowano w ACE w dwóch częściach. Pierwsza część teoretyczna – wykład Pana Marcina Budynka i Pani Judyty Szymkowiak dotyczący oceny towaroznawczej i wykorzystania mięsa drobiowego. Słuchaczami profesjonalnego wykładu przeplatającego się z pokazem praktycznego rozbioru tuszek drobiowych byli uczniowie różnych klas – około 100 osób.

Druga część warsztatów miała charakter praktycznego działania. Podczas zasadniczej drugiej części warsztatów uczniowie klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych wykonali różnorodne potrawy z drobiu różnymi technikami, także nowoczesnymi. Uczniowie z dużym zaangażowaniem pracowali jednocześnie w dwóch pracowniach gastronomicznych pod kierunkiem Mistrza kulinarii Pana Marcina Budynka i Jego wspaniałych asystentów.
Uczniowie otrzymali certyfikaty, zadowoleni, mieli i kolejną szansę zetknięcia się z autentyczną sztuką kulinarną.

Dyrekcja Augustowskiego Centrum Edukacyjnego uprzejmie dziękuje Panu Marcinowi Budynkowi oraz Jego Asystentom za wkład pracy w zorganizowanie i przeprowadzenie warsztatów kulinarnych.