TARGI SZKÓŁ WYŻSZYCH – REGIONALNE TARGI KARIERY I PRACY 2024

19 kwietnia Augustowskie Centrum Edukacyjne w Augustowie po raz XXIII było organizatorem i gospodarzem TARGÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH – REGIONALNYCH TARGÓW KARIERY I PRACY 2023. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia był Powiatowy Urząd Pracy w Augustowie oraz Młodzieżowe Centrum Kariery w Augustowie. Celem Targów jest tworzenie możliwości prezentacji ofert edukacyjnych szkół wyższych maturzystom z naszego regionu oraz propozycji szkoleniowych w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ofert pracy, a także ułatwienie kontaktu z potencjalnymi pracodawcami osobom bezrobotnym i poszukującym pracy.

W XXIII Targach wzięło udział 12 uczelni i szkół wyższych z regionu oraz całego kraju, a także przedstawiciele kilkunastu instytucji i pracodawców z lokalnego rynku pracy.

Wśród uczelni, które prezentowały w tym roku swoje oferty edukacyjne oraz przedstawiały warunki kształcenia na poziomie studiów w swoich szkołach były między innymi: Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Akademia Podlaska w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Kolegium Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy filia w Ełku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurskiw Olsztynie Wydział Geoinżynierii - Kierunek Inżyneria Środowiska, WANS Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku oraz Państwowa Uczelnia Zawodowa z Suwałk.

Wśród pracodawców, które prezentowały swoje zakłady pracy oraz proponowały oferty pracy były między innymi: British American Tabacco w Augustowie, ,Mcdonald’s, MPP-B „Ślepsk” oraz Augustowską Spółdzielnię Spożywców.
Instytucje były prezentowane przez: Urząd Pracy z Augustowa, Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku OHP/CEiPM Suwałki/MCK Augustów, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Augustowie . Jak zwykle tłumnie były oblegane stoiska służb mundurowych: Straży Pożarnej w Augustowie, Placówki Straży Granicznej w Augustowie, 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej 12 batalionu obrony pogranicza w Suwałkach oraz Aresztu Śledczy w Suwałkach.

Rokrocznie Targi cieszą się dużym zainteresowaniem i odwiedza je ponad kilkaset osób (głównie uczniowie– w tym maturzyści z różnych szkół z regionu oraz osoby poszukujące pracy). W tym roku również stanowiska wystawców odwiedziły tłumy zwiedzających.

Wydarzenie już od kilkunastu lat stanowi impuls maturzystom do dokonywania ważnych, życiowych wyborów dotyczących dalszego kierunku edukacji. Tegoroczna odsłona Targów, zawierała bardzo szeroką ofertę edukacyjną. Jeżeli uważamy, że celem edukacji jest lepszy start w życiu, to Targi Szkół Wyższych są tego dowodem. Bogata oferta edukacyjna, bezpośrednie rozmowy z uczniami, prezentacje szkół - to wszystko daje młodym ludziom wskazówki w odpowiedzi na pytanie „co dalej”? Mamy nadzieję, że wielu z nich wyszło z targów pewnych swoich wyborów i śmiało patrzących w przyszłość -

W trakcie Targów odbyły się cztery wykłady dla młodzieży. Jednym z tematów był: „EURES – bezpieczna praca za zagranicą” – prowadzony przez Panią Ewę Bartoszewicz z WUP w Białymstoku, a drugim tematem było: „Możliwości jakie oferuje sieć EURES przy wyjazdach do pracy za granicą” poprowadzony był przez Panią Agnieszkę Kruszewską z MCK Augustów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wystawcom biorącym udział w tegorocznej edycji targów – przedstawicielom szkół wyższych, instytucji oraz pracodawców. Wystawcy byli zachwyceni organizacją targów oraz jak zwykle sympatyczną atmosferą towarzyszącą przedsięwzięciu. Zapewnili nas już, że wrócą tutaj za rok.

Dziękujemy również wszystkim, którzy odwiedzili stoiska targowe. Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie służy młodzieży pomocą w określeniu dalszej ścieżki edukacyjnej lub ułatwia znalezienie pracy.

Zapraszamy już dzisiaj na kolejną edycję w 2025 roku.

Tekst: Krystyna Osakowicz