Wystawa plenerowa „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej”

7 września 2021 r. na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie odbyło się otwarcie wystawy plenerowej „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej”, w którym udział wzięli również uczniowie Augustowskiego Centrum Edukacyjnego z klas 2hd, 2h, 3hg oraz 3mrb wraz z nauczycielami.

Składająca się z 14 plansz ekspozycja opowiada o drodze do odzyskania niepodległości przez poszczególne regiony dzisiejszego województwa podlaskiego. Proces ten trwał kilka miesięcy, od symbolicznego 11 listopada 1918 roku aż do 26 sierpnia 1919 roku. Jednym z celów wystawy jest podkreślenie udziału w tych ważnych wydarzeniach miejscowych mieszkańców i społeczności oraz przywołanie lokalnych historii.

Wystawa „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” jest realizowana w ramach projektu Wojewody Podlaskiego we współpracy z Województwem Podlaskim oraz Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Była już prezentowana w Sejnach i Suwałkach. Z Augustowa wyruszy dalej i zostanie udostępniona do zwiedzania w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Grajewie, Hajnówce, Kolnie, Łomży, Mońkach, Siemiatyczach, Sokółce, Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie.

Tekst: Wioleta Stachurska
Zdjęcia: Krystyna Osakowicz