Dzień patrona szkoły

,,Są bitwy, na które nie pada pył zapomnienia. Bierze je na swoje skrzydła legenda i zanosi do narodowego pamiątek kościoła. Do nich należy bitwa o Monte Cassino"

Gen. Władysław Anders

18 maja 2021 r w 77 rocznicę bitwy o Monte Cassino społeczność Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w Augustowie uczciła pamięć żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod wodzą Gen. Władysława Andersa.

O godz. 10.29 Pan Grzegorz Augusewicz Dyrektor ACE oraz Panie Wicedyrektor Anna Rozmysłowicz i Urszula Maksimowska udali się pod pomnik Zdobywców Monte Cassino. W uroczystym złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy towarzyszyli im nauczyciele oraz przedstawiciele uczniów z każdej klasy. Symboliczna godzina 10.29 przypominać miała o pamiętnym wydarzeniu, kiedy to 18 maja 1944 r. na gruzach klasztoru załopotał biało – czerwony sztandar. Z polskiej krwi przelanej na wzgórzu Monte Cassino wyrosła pamięć przyszłych pokoleń oraz refleksja nad losem wolnego świata.

O rysie historycznym dzisiejszych wydarzeń opowiedziała Pani Jadwiga Motuk – nauczycielka historii. My, jako społeczność szkolna, pamiętamy o naszym Patronie. Pragniemy, by nie odeszły w zapomnienie poświęcenie, przelana krew i heroizm polskich żołnierzy.

Dziś, w ramach obchodów Dnia Patrona, młodzież ACE , miała możliwość przyjrzeć się bliżej historii 2 Korpusu Polskiego oraz sylwetce jego dowódcy gen. Władysławowi Andersowi. Już od rana uczniowie oglądali w salach lekcyjnych prezentacje multimedialne tematycznie związane ze Świętem Szkoły. Następnie pod opieką nauczycieli wykonywali prace autorskie : kartki pocztowe, krzyżówki, zakładki do książek, projekty medali. Można było również wcielić się w rolę wybranego żołnierza 2 Korpusu i w jego imieniu napisać list z pola walki do bliskich lub kartkę z pamiętnika. Efekty prac uczniów zostały zaprezentowane w bibliotece szkolnej. Tam również uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych, gdzie mieli okazję przyjrzeć się bliżej ciekawym zbiorom związanym tematycznie z działalnością Generała Andersa. Na mini wystawie zaprezentowano szkolne zasoby : publikacje, albumy , książki, karty pocztowe, medale.

Po okresie zdalnych lekcji młodzież chętnie uczestniczyła w podróży śladami polskiego żołnierza – Zdobywcy Monte Cassino. Szkolne korytarze, z pamiątkami Augustowiaków biorących udział w bitwie, stały się sentymentalną wędrówką. Przez chwilę młode pokolenie przeniosło się w tamte czasy….

Uczniowie ACE wezmą również udział w biegu korespondencyjnym na 1944 m w hołdzie polskim żołnierzom poległym w bitwie 1944r. Swój wysiłek będą mogli oddać w hołdzie wybranemu przez siebie żołnierzowi poległemu w bitwie o Monte Cassino.

Tekst: Urszula Maksimowska
Fotografie: Jerzy Lech