Targi Resta w Wilnie

W dniu 24 kwietnia 2015 odbył się wyjazd na Międzynarodowe Targi Budowlane RESTA 2015 w Wilnie. Wzięli w nim udział uczniowie klasy: I, II i III technik budownictwa oraz uczniowie klasy II technik mechatronik.

Program wyjazdu obejmował zwiedzanie zamku w Trokach położnego na jeziorze Galwe. Wzniósł go Wielki Książę Litewski Kiejstut i jego syn Witold na przełomie XIV i XV wieku. Od wieku XVII zamek popadł w ruinę. Został odbudowany w II połowie XX wieku w stylu gotyckiego zamku obronnego, który prezentował w czasach swojej największej świetności w XV w.

Kolejnym punktem programu były Targi RESTA w Wilnie. Największe w tej części Europy targi branży budowlanej skupiające wystawców z wielu krajów, również z Polski. To była świetna lekcja współczesnego budownictwa, podczas której mogliśmy zapoznać się z tradycyjnymi i nowoczesnymi systemami wznoszenia ścian i stropów, technikami wykańczania wnętrz, instalacjami w budynku, systemami wykorzystującymi odnawialne źródła energii, Zadbano również o teren rekreacyjny wokół budynku, prezentowano oranżerie, altany, baseny ogrodowe. Ogromną ciekawostką były maszyny budowlane: sortowniki do kruszyw, koparki i spycharki wielkogabarytowe oraz w wersji mini, ogromna ilość sprzętu budowlanego. Na targach spędziliśmy trzy godziny i nie zdołaliśmy obejrzeć wszystkich ekspozycji.

Popołudnie spędziliśmy zwiedzając Wilno. Wszystkich nas zauroczył piękny, barokowy kościół Św. Piotra i Pawła na Antykolu. Zwiedziliśmy Rynek Starowileński, Ostrą Bramę z cudownym obrazem Matki Boskiej o raz Cmentarz na Rossie.

Pogoda na dopisała, humory też. Jedyne na co moglibyśmy narzekać to czas- wyjazd był zbyt krótki i wiele ciekawych zakątków Wilna nie zostało przez nas odkrytych, ale wszystko jeszcze przed nami!

Tekst: Iwona Grabowa