101 Rocznica Odzyskania Niepodległości

8 listopada, w uroczystej atmosferze, obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Na auli ACE, po wprowadzeniu sztandaru Szkoły, mogliśmy wysłuchać okolicznościowego przemówienia Pana Dyrektora Grzegorza Augusewicza oraz obejrzeć występ przygotowany głównie przez klasę II b i I hd (ale nie tylko :) ) pod okiem Anny Prawdzik. Fabuła przedstawienia została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, która w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną traumę - wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos - pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność. Całość uzupełniały patriotyczne piosenki w wykonaniu Oliwki Poniatowskiej, Maćka Gudewicza, Damiana Kamińskiego, Oli Olszewskiej i Patryka Karpińskiego.
Podczas uroczystości zostały również ogłoszone wyniki powiatowego konkursu historyczno-plastycznego „Niepodległość”. Prace konkursowe możemy podziwiać na wystawie przed aulą.
O godzinie 11.11 społeczność uczniowska, zgromadzona na auli, odśpiewała hymn państwowy. To kontynuacja organizowanej w ubiegłym roku, na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, akcji "Rekord dla Niepodległej".
Z okazji Święta Niepodległości odbył się także turniej piłki nożnej.

Bardzo cieszymy się, że nasza młodzież potrafiła uszanować doniosłość uroczystości. Odświętne stroje i kotyliony nadawały patosu, podkreślały refleksyjność chwili a przede wszystkim potwierdzały, że słowo „patriotyzm” nie jest dla młodych ludzi pustym hasłem.
Tekst: Anna Prawdzik
Fotografie: Jakub Klepacki