„Wycieczka do Galindii i Wilczego Szańca”

W dn. 23.10.2019r uczestnicy Hufca Pracy 10-6 w Augustowie uczący się w pierwszych klasach Szkoły Branżowej ACE wzięli udział w wycieczce historyczno -przyrodniczej do Galindii i Wilczego szańca.
Atrakcje i zwiedzanie rozpoczęły się od „Galindji” gdzie Obecny wódz Yzeggus II wskrzesza i kontynuuje uniwersalne idee Galindów.
Galindowie było to plemię pruskie zamieszkujące kiedyś te tereny o których pisali kronikarze rzymscy m.in. Tacyt i Ptolemeusz. Ich gród znajdował się w Puszczy Piskiej nad brzegiem jeziora Bełdany. Wódz Galindów oprowadził uczestników po swojej osadzie i opowiadał o zwyczajach, zajęciach i życiu starożytnego ludu. Nad brzegiem jeziora uczestnicy podziwiali galery Galindów, a w osadzie piękne rzeźby postaci galindowych przodków, bogów czy leśnych zwierząt wyrzeźbionych w drewnie lub kamieniu. Uczestnicy mieli przyjemność obejrzenia też pięknej sali bursztynowej i podziemnych pieczar. Wychowankowie uczestniczyli w wielu rytuałach i zwyczajach Galindów świetnie się przy tym bawiąc.
Z Galindii uczestnicy wycieczki udali się do Gierłoży gdzie w niedostępnej puszczy naziści zbudowali jedną z głównych kwater swego wodza Adolfa Hitlera. Wojska niemieckie wycofując się przed nacierającym frontem wschodnim próbowały zniszczyć cały kompleks bunkrów, pomimo tego zostało jeszcze wiele do obejrzenia. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o historii wilczego szańca a szczególnie o nieudanym zamachu na Hitlera który oficerowie niemieccy przeprowadzili w jednym z pomieszczeń kompleksu. Młodzież była zafascynowana potężnymi konstrukcjami z betonu i stali oraz historią tego miejsca.
Wycieczka była fascynującą lekcją historii. Tej najnowszej dotyczącej II wojny światowej a także tej starożytnej dotyczące ludów zamieszkujących te tereny.
Opiekunami wycieczki byli Pan Jacek Nejfeld oraz Pan Dariusz Tomczyk.
Tekst: Jacek Nejfeld
Zdjęcia: Karina Grabowska