II Dzień Mózgu w ACE

Społeczność Augustowskiego Centrum Edukacyjnego po raz drugi obchodziła Dzień Mózgu. W całej Europie to nietypowe święto jest okazją do przypomnienia o istotnych funkcjach układu nerwowego i metodach walki z jego chorobami.

21 marca do wspólnego świętowania zaprosiliśmy młodzież z okolicznych szkół. W murach ACE gościło osiem drużyn:
1. Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Augustowie
2. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie
3. Szkoła Podstawowa nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie
4. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie - Gimnazjum nr 4
5. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie
6. Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego Jana Pawła II w Łabętniku
7. Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Netcie
8. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rajgrodzie

Dzień Mózgu w ACE rozpoczął się powitaniem gości przez panią wicedyrektor Annę Rozmysłowicz, która przybliżyła cel imprezy i życzyła wszystkim uczestnikom dobrej zabawy.
Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na zachowanie sprawności fizycznej w dowolnej dziedzinie są ćwiczenia oraz uśmiech. Od tej reguły nie ma żadnych wyjątków, dlatego też dla naszych gości przygotowano przezabawne konkurencje sportowe.

Ważną odmianą gimnastyki dla szarych komórek jest rozwiązywanie zadań umysłowych, poprawiających koncentrację, pamięć, orientację, szybkość liczenia i inne aktywności ludzkiego mózgu, dlatego też młodzież z ACE, pod opieką nauczycieli, wymyśliła i przeprowadziła swoim gościom konkurencje, takie jak: „Kogel-mogel”, „Buduj z głową”, „Pokój zagadek”, „Piekielny hotel”, „Z informatyką na Ty” i „Programuję-projektuję-rysuję”. Nazwy tych rywalizacji były jednocześnie wskazówkami co do charakteru wyzwań, które czekały 3-osobowe drużyny. Dla obu stron była to interesująca przygoda.

W ramach Dnia Mózgu został przeprowadzony IV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zawodach „Zawodowy Omnibus”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów w zakresie wiedzy o zawodach oraz umiejętności dokonywania świadomego wyboru przyszłego zawodu, a także rozwijanie wyobraźni i konstruktywnego myślenia. Najwięcej punktów w teście uzyskała Magdalena Mierzejewska z Gimnazjum nr 4 w Augustowie. Drugie miejsce zajęła również uczennica "Piramowicza" - Aleksandra Łaniewska. Trzecie miejsce należało do reprezentanta Szkoły Podstawowej nr 6 w Augustowie - Jakuba Butkiewicza.

Poza przyjemnością czerpaną z rozwiązywania ciekawych zadań, motywacją do rywalizacji o największą ilość punktów we wszystkich konkurencjach był Puchar Dyrektora Augustowskiego Centrum Edukacyjnego.

Reprezentantami szkoły, którzy odnieśli sukcesy w największej ilości konkurencji okazali się uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 4 w Augustowie. Dodatkową nagrodę stanowił wyjątkowy tort przygotowany przez uczniów ACE pod kierunkiem pani Alicji Zyskowskiej. Organizatorzy przyznali również dyplom oraz upominek za wyróżniającą się aktywność w turnieju, którą otrzymał Adam Woroniecki ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Augustowie.

Nad całym wydarzeniem czuwały: pedagog szkolny a zarazem doradca zawodowy-pani Maria Wielgat oraz koordynatorka ds. promocji szkoły -pani Klaudia Kwiecień, oceniające bardzo pozytywnie przebieg i charakter II Dnia Mózgu w ACE.

Na pytanie ,,Dlaczego kreatywność jest tak ważna na współczesnym rynku pracy?” pani Maria Wielgat odpowiedziała:
,,Kreatywność jest cechą, której poszukuje się u reprezentantów niemalże wszystkich zawodów. Nikogo właściwie nie dziwi, że twórczego podejścia wymaga się od kucharzy, informatyków czy handlowców, a dzieje się tak dlatego, że oznacza ona umiejętność nieszablonowego radzenia sobie z problemami – zwłaszcza takimi, które powinny zostać rozwiązane „na wczoraj”. Warto zatem pracować nad kreatywnością, bo ona przydaje się nie tylko w pracy, ale i w codziennym życiu. Po prostu - kreatywność ułatwia życie” – zauważa pani pedagog.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom wyzwań zawodowych oraz życzymy sukcesów na zbliżających się egzaminach zewnętrznych.

Tekst: Klaudia Kwiecień