Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

21 lutego br. po raz kolejny społeczność ACE spotkała się w auli podczas obchodów Dnia Języka Ojczystego. Prowadzące imprezę Patrycja Kamińska z kl 2 hd i Laura Sypko z kl 2 b przypomniały na wstępie, jak narodziła się idea świętowania Języka Ojczystego. Następnie zaprosiły czteroosobowe reprezentacje klas do udziały w rywalizacji związanej z językiem i kulturą polską. Organizatorzy tegorocznych zmagań zadbali o to, aby zadania były różnorodne i atrakcyjne. Wśród konkurencji znalazły się: przysłowia ludowe na każdy miesiąc, znane Polki, żeńskie formy gramatyczne, improwizacja z rekwizytem czy młodzieżowe skróty internetowe. Przypomnieliśmy również w formie prezentacji sylwetkę i twórczość Zbigniewa Herberta. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją znajomość wierszy tego wybitnego poety w kolejnej konkurencji.

Elementem wprowadzenia do tegorocznych obchodów Roku Stanisława Moniuszki była prezentacja dzieła i wybór ciekawych informacji związanych z kompozytorem. Zmagania drużyn przeplatane były adresowanymi do widowni "łamańcami językowymi", z którymi chętni radzili sobie całkiem dobrze. Na koniec wszyscy wzięli udział w ćwiczeniach dykcyjnych do utworów muzycznych.

Jury po podliczeniu punktów poprosiło Pana Dyrektora Grzegorza Augusewicza o wręczenie dyplomów i upominków za najlepsze wyniki.

W rywalizacji klas zwyciężyła reprezentacja 3 ak, przed klasą 2 mct i klasą 4 hd. Gratulujemy. W konkursie ortograficznym, który objął większość uczniów ACE bezbłędnie wypadli: Zofia Nowak - 2 hd, Amadeusz Skrocki - 1 if, Karol Kamiński - 1if, Bartłomiej Borawski - 1hd. Serdecznie gratulujemy. Dyplomy przyznano również w konkurencji wyrażenia siebie poprzez strój. Tu zdecydowanie najciekawiej wypadła nasza koleżanka, pani Wioleta Stachurska. Brawo!

Bardzo dziękujemy Komitetowi Rodzicielskiemu ACE za ufundowanie nagród.

W zorganizowanie tej cyklicznej już imprezy zaangażowały się panie polonistki: Anita Drozdowska, Ilona Lubomska, Anna Prawdzik, Dorota Sikora, Wioleta Stachurska, panie bibliotekarki Małgorzata Krzywińska i Mariola Pietrzak oraz pani pedagog Maria Wielgat. Od strony technicznej współpracowałyśmy z uczniami klasy 2 mct [dziękujemy]. Fotoreportaż z imprezy można oglądać dzięki zdjęciom pani Klaudii Kwiecień i Jakuba Klepackiego z klasy 3ak.

Zapraszamy do udziału w kolejnych obchodach, a wszystkich, którzy mają ciekawe pomysły do dzielenia się nimi i angażowania w kolejne wydarzenia szkolne.

Tekst: D. Sikora