XIV Konkurs Włoskiej Sztuki Kulinarnej „Arte Culinaria Italiana”

W dniu 23 Lutego 2019 r. ( w sobotę) grupa uczniów Technikum nr 1 z Augustowskiego Centrum Edukacyjnego z klas: drugiej i trzeciej współpracowali z wybitnymi przedstawicielami sztuki kulinarnej z Polski i Włoch. Podczas XIV Konkursu Włoskiej Sztuki Kulinarnej „Arte Culinaria Italiana” zorganizowanego w Hotelu „Warszawa” w Augustowie uczniowie pełnili rolę kelnerów - podawali systematycznie przygotowywane dania konkursowe dla jury i gościom. To doniosłe, wydarzenie było obejęte patronatem honorowym przez Ambasadę Włoską w Polsce, Stowarzyszenie Kucharzy Polskich, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni, Greckie Stowarzyszenie Kucharzy Poland Branch Office, Stowarzyszenie Włoskich Restauracji i Producentów na Świecie „Ciao Italia2.0” oraz władze miasta Augustów.

Uczniowie starannie ubrani w jednakowe stroje kelnerskie, starali się sprostać zadaniom wyznaczonym przez organizatorów konkursu.

Kontakt z autorytetami kulinarnymi, gwiazdami telewizyjnymi, pasjonatami kuchni włoskiej, to niezwykła przygoda i jednocześnie pierwsza poznawcza i praktyczna lekcja podczas prestiżowej imprezy kulinarnej. Uczniowie z zaciekawieniem zwracali uwagę na różne elementy tego wydarzenia, m. in. wyposażenie techniczne stanowisk konkursowych, różnorodność niepopularnych surowców, znakomite potrawy nie tylko z makaronu i owoców morza, efektowne porcjowanie i dekorację potraw i przy tym szybkie mistrzowskie tempo pracy kucharzy – zawodników, podczas przygotowywania potraw.