„Mam czas rozmawiać”

Trwa kampania „Mam czas rozmawiać” (#mamczasrozmawiac), która promuje dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Jej celem jest pomoc jak największej liczbie osób w uzyskaniu informacji na temat tego, czy są zakażone.

Każdego roku w Polsce około 1200 osób dowiaduje się o zakażeniu wirusem HIV. W województwie podlaskim w 2016 roku w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym w Białymstoku wykonano 555 testów na HIV. W Polsce codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 lat. Wzrasta też liczba zakażeń osób 50+. W ubiegłym roku w tej grupie rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca 2017 aż 57.

W Polsce wciąż trudno nam rozmawiać na wiele tematów. Informacje czerpiemy w dużej części z internetu, z mało wiarygodnych źródeł. Kampania ma być dla nas inspiracją, aby podejmować dialog w naszych domach. Temat HIV to wciąż temat tabu pomimo, że zakażenie wirusem może dotyczyć każdego z nas. Rozmowa z bliskimi może przynieść korzyści nie tylko młodszym, ale również starszym członkom rodziny. Najważniejsze abyśmy przełamali bariery i poświęcili trochę czasu na rozmowę.

Na stronie www.mamczasrozmawiac.aids.gov.pl można znaleźć wskazówki jak zacząć rozmowę z rodzicami, dziadkami, dziećmi oraz przydatne informacje, które można wykorzystać podczas rozmowy, i z których można czerpać inspiracje (jaki zakażenia przenoszone są drogą płciową, minirozmówki rodzinne).

Testuj się!

Wczesne wykrycie zakażenia i szybkie wdrożenie specjalistycznego leczenia jest bardzo istotne   Test w kierunku HIV można wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania.. Z badań wynika, że jedynie 5 procent populacji dorosłej przebadało się pod kątem HIV, a 4 procent wykonywało kiedykolwiek badanie w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową. Punkty konsultacyjno-diagnostyczne pracują przez cały rok. Ich adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie http://aids.gov.pl/pkd”. 

Wykaz PKD- Punktów konsultacyjno-diagnostycznych

PSSE w Augustowie