Dzień Przedsiębiorczości 2015

25 marca 2015 roku uczniowie Augustowskiego Centrum Edukacyjnego wzięli udział w XII edycji Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości. Dzień ten jest organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości i odbywa się pod patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Dzięki życzliwości  wielu osób,  48 uczniów  ACE  odbyło ciekawe praktyki m. in. w Oddziałach Straży Granicznej w Płaskiej i Augustowie, w Przedszkolu nr 3 na ul. Tytoniowej,  w Przedszkolu nr 4 na ul. Kilińskiego, w Przedszkolu nr 2,   w Banku Przemysłowo - Handlowym w Augustowie, w Banku PKO BP,  a także w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Augustowie.
Uczniowie podkreślali bardzo miłe przyjęcie, przekazanie istotnych informacji o zawodach, poznanie specyfiki miejsca pracy oraz wielu wrażeń, które na pewno zostaną na długo w pamięci.
Jesteśmy bardzo wdzięczni  i składamy podziękowania osobom, które rozumieją ideę tego dnia jako pobudzenie aktywności i przedsiębiorczości  uczniów oraz są otwarte na młodzież, której jest trudno  podjąć decyzję o przyszłości obserwując to co dzieje się na krajowym oraz na lokalnym rynku pracy.

A oto wypowiedzi uczniów na temat odbytych praktyk:
„Mieliśmy możliwość odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym przez siebie wcześniej miejscu pracy. Ja, dwie koleżanki z mojej klasy oraz z trzy dziewczyny z klasy 3h wybrałyśmy Przedszkole nr 2 w Augustowie. Swój dzień przedsiębiorczości zaczęłyśmy o godzinie 9. Po przyjściu do placówki udałyśmy się do Pani dyrektor, która zaprowadziła Nas do sali 3-latków. Zapoznałyśmy się z dziećmi i zaczęłyśmy się z Nimi bawić. Później Panie zaproponowały zabawę z dziećmi na podwórku, więc pomogłyśmy ubrać dzieci i poszłyśmy na przedszkolny plac zabaw. Tam spędziłyśmy z dziećmi ponad godzinę. Po zabawie, dzieci udały się na obiad a My w tym czasie mogłyśmy chwilę odpocząć. Po obiedzie, dzieci leżakują, więc pomogłyśmy im się ubrać w piżamki i po cichu wyszłyśmy aby dzieci mogły spokojnie iść spać. Po wyjściu z sali pani dyrektor zaproponowała Nam obiad. I tak zakończył się Nasz dzień przedsiębiorczości.
    Cały dzień oceniam za udany. Uważam, że taki dzień daje Nam możliwość zobaczenia na czym polega praca w innych miejscach niż zakłady związane z Naszym zawodem,”
Monika Wyszyńska

„Moim zdaniem takie akcje jak Dzień Przedsiębiorczości, który miał miejsce 25 marca br. mają sens i są potrzebne. Młodzi ludzie stojący u progu swojej kariery, którzy muszą podjąć ważne życiowe decyzje tj czym chcą się zajmować w życiu, często mają dylemat: co ich tak naprawdę interesuje i w czym są dobrzy. Akcje takie jak wyżej wymieniona bardzo wspierają osoby myślące o swojej przyszłości i chcące się rozwijać. Pozwalają na praktykę i spróbowanie własnych możliwości. Nawet parę godzin spędzonych w danym przedsiębiorstwie, zakładzie, zawodzie często pomaga podjąć decyzje czy się w tym sprawdzimy czy nie, czy lubimy to lub wręcz przeciwnie było to tylko nasz złudzenie, że możemy się odnaleźć w tej dziedzinie. Osobiście jeszcze poszukuję swojej ścieżki na przyszłość, chcę robić coś w czym będę naprawdę dobra i co będzie sprawiało mi radość.
Weronika Szmyt

„Podczas „Dnia Przedsiębiorczości” miałem możliwość zobaczyć jak wygląda praca w straży pożarnej w Augustowie. Na początku jeden z pracowników opowiedział jak wygląda praca strażaka, a także jak można dostać się do pracy w straży. Następnie zostałem oprowadzony po różnych pomieszczeniach znajdujących się w placówce. Został pokazany mi różny sprzęt jaki strażacy używają podczas swojej pracy. Po przeżytym dniu uważam , że praca strażaka jest interesująca , ale także ciężka. Mimo, że ich praca w dużej mierze polega na czekaniu na wezwanie to mają wiele obowiązków dotyczących ich miejsca pracy.”
Wojciech Wyszyński