ŚWIĘTO SZKOŁY

,,Są bitwy, na które nie pada pył zapomnienia. Bierze je na swoje skrzydła legenda i zanosi do narodowego pamiątek kościoła. Do nich należy bitwa o Monte Cassino."

Gen. Władysław Anders

Dnia 23.05.2017 r. społeczność Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w Augustowie im. 2 Korpusu Polskiego uczciła 73 rocznicę bitwy o Monte Cassino. Zdobycie klasztoru pokazało światu waleczność polskich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Z okazji tej rocznicy przygotowano w naszym Centrum montaż słowno - muzyczny dedykowany polskiemu żołnierzowi, który w znoju i bólu szedł męczeńską drogą, by „strącić z chmur” wroga. Z tej polskiej krwi przelanej na wzgórzu Monte Cassino wyrosła pamięć przyszłych pokoleń, refleksja nad losem wolnego świata, którą to w poetycki sposób zapragnęła wyrazić młodzież ACE. Program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły był dowodem na to, iż historia gen. Andersa jest nadal żywa. Młodzież bardzo zaangażowała się w zaprezentowanie poetyckich utworów i pieśni. Można było zauważyć, iż zarówno młodzi adepci sceny, jak i widzowie godnie uczestniczyli w tej uroczystości. Na koniec nauczyciele historii wraz z Panią Dyrektor ogłosili wyniki konkursu wiedzy o 2 Korpusie Polskim, w którym uczestniczyli nasi uczniowie, jak i zaproszeni goście z innych szkół.

Wszystkim, którzy przyczynili się do godnego uczczenia 73 rocznicy bitwy o Monte Cassino w naszej szkole serdecznie dziękujemy. Dbajmy o przekazywanie młodemu pokoleniu ważnych dla naszej polskości wartości. Nie dopuśćmy, by pokrył je pył zapomnienia.

Tekst: Urszula Maksimowska