GREEN DAYS 2017

W dniu 7 kwietnia uczniowie klas: I ak (technik architektury krajobrazu), III ak i II b (technik budownictwa) wybrali się na wycieczkę edukacyjno-krajoznawczą do Warszawy i Nadarzyna. Głównym celem wyjazdu był udział w TARGACH OGRODNICTWA I ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU GREEN DAYS 2017. Młodzież pod opieką p. Iwony Grabowej, p. Marii Ignatowskiej oraz p. Klaudii Zaskowskiej miała okazję m.in. poznać trendy w branży projektowania i urządzania terenów zieleni, porozmawiać z wystawcami oraz spotkać się z miłośnikami ogrodów z całego kraju. Hale Ptak Warsaw Expo zaskoczyły wszystkich oryginalnymi ekspozycjami podzielonymi na 6 salonów: Architektury Krajobrazy, Małej Architektury, Ogrodnictwa, Techniki Ogrodniczej, Florystyki oraz Pszczelarstwa. Ciekawym doświadczeniem dla uczennic I klasy był udział w warsztatach, których tematem było PROJEKTOWANIE NISKOBUDŻETOWE. Zajęcia poprowadzili pracownicy Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW w Warszawie. Uczestniczki miały za zadanie zaproponować nieszablonowe i przede wszystkim niskobudżetowe rozwiązanie dla przestrzeni publicznej, na jednym z warszawskich osiedli. Pierwsza tego typu przygoda projektowa pierwszoklasistek obfitowała w oryginalne pomysły. Efekty zostały zaprezentowane publiczności na przygotowanej wystawie.

Jedną z największych atrakcji w przestrzeni hal targowych był szeroki wachlarz materiału szkółkarskiego. Największym powodzeniem wśród uczniów cieszyły się rośliny owadożerne. Interesującym doświadczeniem był spacer po ogrodach w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym. Ekspozycje zostały przygotowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów.

Branżowe targi były doskonałą okazją do bliskiego spotkania ze specyfiką przyszłych zawodów młodzieży.

Drugim punktem programu był spacer po wybranych obiektach budowlanych i architektury krajobrazu. Na początku grupa udała się do imponującego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej oraz na przechadzkę po towarzyszących mu terenach zieleni. Największe wrażenie na uczniach zrobił ogród na dachu biblioteki, który jest podzielony na sfery kolorystyczne, połączone kładkami lub tunelami. Następnie, po krótkim spacerze ulicami Warszawy grupa dotarła do zabytkowego Ogrodu Saskiego. Ostatnim odwiedzonym miejscem było nowoczesne patio w Metropolitanie na Placu Piłsudskiego.

Wycieczka obfitowała w wiele pozytywnych wrażeń i doświadczeń. Z pewnością była dla uczniów przyjemną formą nauki.

Tekst: Klaudia Zaskowska