Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w ACE

11 lat temu UNESCO ustanowiło 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Skąd pomysł na promowanie mowy ojczystej? Okazuje się, że na całym świecie istnieje 7 tysięcy języków i aż 90 proc. z nich jest zagrożone. Wkrótce mogą zupełnie zniknąć, a ich miejsce zajmą: angielski i inne dominujące języki ponadregionalnej i ponadnarodowej komunikacji. Przy okazji tych obchodów należy przypomnieć sobie, że każdy język jest wizją świata specyficzną dla danej wspólnoty językowej. Karol Libelt napisał: „Naród żyje dopóki język jego żyje”. A jaka jest współcześnie kondycja naszej polskiej mowy? Jak wygląda dbanie o kulturę języka polskiego w życiu codziennym?

Te i inne pytania skłoniły nas do refleksji nad rolą i miejscem języka i literatury polskiej w życiu każdego z nas. Świetną okazją do promocji naszej ojczystej mowy był obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczciliśmy tę datę także w Augustowskim Centrum Edukacyjnym. Już od rana na korytarzach naszej szkoły było gwarno i kolorowo. Tu i ówdzie przechadzały się postacie rodem ze znanych utworów rodzimej literatury. Do wspólnej zabawy przystąpili zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Przebrani pedagodzy ku uciesze uczniów prowadzili zajęcia lekcyjne dzielnie wczuwając się w rolę swojej postaci. Na trzeciej lekcji uczniowie naszej szkoły udali się do auli, aby kibicować wybranym wcześniej zespołom w rywalizacji językowej. W atmosferze zabawy drużyny złożone z uczniów poszczególnych klas chętnie pokonywały kolejne konkurencje, mające na celu sprawdzenie ich wiedzy na temat poprawnej pisowni, norm językowych, znajomości polskich przysłów, czy piosenek. Gimnastyką dla języka okazały się łamańce językowe. Finałową częścią zabawy była prezentacja strojów. Inwencja twórcza w tej dziedzinie, kreatywność i wyobraźnia zaskoczyła chyba wszystkich zebranych. A więc… można odczarować język polski. Nie powinien kojarzyć się uczniom jedynie z nudnymi, archaicznymi lekturami, czy słownikowymi definicjami. Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać młodych ludzi, że język polski to czynnik wzbogacający świat przeżyć człowieka, pobudzający wyobraźnię, wrażliwość estetyczną, odczucia i przemyślenia. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w organizację tego dnia w naszej szkole i liczymy na to, że jeszcze huczniej uda nam się świętować za rok.

Tekst: Urszula Maksimowska