Spotkanie z p. Kożuchowską o transplantacji

Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów

Jan Paweł II

W dniu 07.04.2016r. w murach naszej szkoły gościliśmy panią Magdaleną Kożuchowską, astronoma, popularyzatora astronomii wśród nauczycieli i uczniów.
P. Magdalena jest osobą bardzo ciepłą, pogodną, kochającą ludzi. Jest osobą aktywną zawodowo, prowadzi zajęcia ze studentami na Uniwersytecie Warszawskim. Od kilku lat jest także prezesem Fundacji osób z przeszczepem wątroby TRANSPLANTACJA O.K! Sama ponad 16 lat temu przeżyła taki przeszczep. ,,Było ciężko, ale minęło”- tak mówi o pierwszych latach swego nowego życia, gdyż to transplantacja ocaliła jej życie. Mój Dawca, to ktoś, kto odszedł. Pamiętam o Nim w swój sposób. Jestem też bardzo wdzięczna Rodzinie mojego Dawcy, że się zgodziła, bo przecież mogli powiedzieć NIE, nie tłumacząc nic nikomu.

Transplantacja nie jest możliwa bez dawców, a oświadczenie woli to nie wszystko, nie ma ono mocy prawnej, to rodzina decyduje o pobraniu narządów. Ważne jest więc by o swojej decyzji powiadomić najbliższych- mówiła. Często zdarza się, że ludzie po przeszczepach stają się rodzicami. Kobiety rodzą zdrowe dzieci a i mężczyźni stają się ojcami zdrowych maluszków, warto więc zastanowić się i nie zabierać narządów do nieba, bo tam są one niepotrzebne.

Tekst: Maria Wielgat