Akademia Kulinarna w ACE

23 marca w Augustowskim Centrum Edukacyjnym uczniowie klas gastronomicznych mieli wielką przyjemność uczestniczyć w zajęciach w ramach programu informacyjno – szkoleniowego z zakresu jakości mięsa wieprzowego skierowanego do uczniów szkół gastronomicznych pt. „Wybieram WIEPRZOWINĘ”. Prowadził je Mistrz Kuchni Pan Marcin Budynek wraz ze współpracownikami.

Szkolenie to składało się z 2 części – wykładu i zajęć praktycznych.

Wykład zawierał wiele ciekawych i przydatnych informacji poczynając od najpopularniejszych ras świń, elementów tuszy wieprzowej, poprzez systemy jakości mięsa wieprzowego w Polsce a kończąc na sposobach obróbki wieprzowiny. Najciekawsze okazały się nowoczesne techniki gotowania i pieczenia w niskich temperaturach oraz marynowanie za pomocą NO2. Nie obyło się też bez praktycznych wskazówek pana Marcina Budynka. Również pani dietetyk przedstawiła walory odżywcze mięsa wieprzowego.

Następnie w pracowniach gastronomicznych uczniowie klasy III g, pod czujnym okiem Mistrza Kuchni, wykonali 5 zestawów potraw, m. in. grillowanego steka z karkówki z espumą ziemniaczaną z aromatem pieczonego boczku oraz chipsy warzywne czy duszony boczek w glazurze z torcikiem z polnych grzybów i marchewkami glazurowanymi miodem i pomarańczami z dodatkiem tymianku. Fantastyczny smak duszonego boczku zaskoczył wszystkich... Docenili go nawet Ci, którzy na co dzień preferują tylko chude mięso.

Podczas bardzo urozmaiconych zajęć, wszyscy uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem, a na zakończenie otrzymali upominki od „Akademii Kulinarnej” Marcina Budynka.

Tekst: Izabela Dzikowska, Alicja Zyskowska