Niecodzienne spotkanie w „Centrum”

Augustowskie Centrum Edukacyjne zdecydowanie jest jedną z lepszych placówek oświatowych na naszym terenie, nie tylko ze względu na wysoko wykwalifikowaną kadrę, ale także nowoczesną bazę dydaktyczną. Przekonali się o tym członkowie Zespołu do Spraw Opracowania Regionalnego Programu Rozwoju Kompetencji Zawodowych, którzy w środę, 25 listopada, gościli w ACE.

- Zarząd województwa podlaskiego doceniając znaczenie szkolnictwa zawodowego dla rozwoju regionu, już wiosną postanowił, że zanim zacznie się wydatkowanie funduszy na kształcenie zawodowe, przygotuje pewien program – mówi Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego. – Chodzi tu o program rozwoju kompetencji zawodowych województwa podlaskiego, który będzie też miał na uwadze między innymi właściwe racjonalne, bardziej efektywne utworzenie pewnego systemu szkół zawodowych.

W związku z tym został powołany zespół do spraw opracowywania tego programu, w skład którego weszli między innymi przedstawiciele departamentów Urzędu Marszałkowskiego odpowiedzialnych za wykorzystanie funduszy europejskich, edukacji, a także WSAP, Suwalskiej Strefy Gospodarczej oraz Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr.

- Ponadto w zespole są także przedstawiciele pracodawców (Izba Przemysłowo – Handlowa w Białymstoku) oraz oczywiście reprezentanci nauki i oświaty – dodaje Bogdan Dyjuk.

Członkowie zespołu podczas środowej wizyty, mieli okazję zobaczyć różnego rodzaju pracownie dydaktyczne wyposażone w najwyższej klasy sprzęt. Goście zwiedzili między innymi pracownię technologii gastronomicznej, gdzie przyglądali się pracy uczniów, bardzo dobrze radzących sobie ze sprzętem AGD. Dyrektor Krystyna Osakowicz zabrała też gości do pracowni hotelarskiej, gdzie można było zobaczyć pokój i łazienkę hotelową, a także recepcję.

- Dzięki temu młodzież może uczyć się w takich warunkach, jakie będzie miała w pracy, jak chociażby tutaj gdzie są lady i półki sklepowe, a uczniowie mogą wcielić się w rolę handlowców – mówiła dyrektor placówki wprowadzając gości do kolejnego pomieszczenia.

Podczas wizyty zaprezentowano także najwyższej klasy obrabiarki w pracowni obrabiarek CNC. Wizytujący goście zwiedzili też pracownię budowlaną, elektromechaniki samochodowej oraz pracownię mechatroniki.

- Co roku spośród naszych uczniów wychwytywani są ci najlepsi do różnych zakładów pracy – dodała dyrektor.

Goście byli pod wielkim wrażeniem wyposażenia pracowni o czym zapewniali podczas rozmów. Po wizycie w Augustowskim Centrum Edukacyjnym członkowie zespołu pojechali do Suwałk.

- Podczas takich spotkań przyglądamy się jak wygląda szkolnictwo zawodowe, żeby następnie jak najtrafniej opracować system wydatkowania pieniędzy na to szkolnictwo – zaznacza B. Dyjuk. – Żeby po prostu nie popełniać błędów, jak choćby takich jak wydawanie miliona złotych na utworzenie pracowni, z której korzystałoby kilkanaście osób, a zainwestować te pieniądze w placówkę, gdzie tych uczniów będzie zdecydowanie więcej.

Bogdan Dyjuk dodał jeszcze, że wszystkim zależy na tym, żeby program rozwoju kompetencji zawodowych województwa podlaskiego powstał jak najszybciej.

Tekst: Jolanta Wojczulis
Żródło: Dziennik Powiatowy